RSS
Close
kontrola drogowa

W jakim terminie i w jaki sposób zapłacić mandat?

Stało się. Wystarczył ułamek sekundy nieuwagi lub roztargnienia i dostałeś mandat? Pozostaje tylko zapłacić. Z tego artykułu dowiesz się, jak i gdzie to zrobić, a także poznasz termin płatności oraz konsekwencje dla tych, którzy nie uiszczą opłaty w terminie.

Czy wiesz, gdzie możesz zapłacić grzywnę? Wszystko zależy od okoliczności. W Polsce istnieją trzy rodzaje kar: pieniężne, kredytowe i niewykonanie zobowiązania.

Rodzaje mandatów i warunki ich zapłaty

Bilet w gotówce Ta forma opłaty jest najczęściej pobierana od imigrantów oraz tych, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Tego rodzaju grzywnę należy uiścić osobiście na posterunku policji. Dla Twojej wygody niektóre usługi wyposażone są w mobilne terminale płatnicze, dzięki którym możesz szybko i łatwo uiścić opłatę za pomocą karty. Jeśli otrzymałeś mandat gotówkowy, a policja np. nie ma przy sobie terminala, musisz udać się do najbliższego bankomatu, aby pobrać kwoty wymagane do pokrycia odpowiedzialności.

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Upoważnienia kredytowane są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione spośród wszystkich rodzajów upoważnień. Są one nakładane na Polaków mieszkających w naszym kraju na stałe. W tej sytuacji termin płatności wynosi 7 dni od dnia wystawienia biletu. Możesz zapłacić po prostu przelewem bankowym, ale możesz też zapłacić na miejscu – gotówką lub kartą, jeśli komisariat ma terminal.

Przelew internetowy to jeden z najłatwiejszych sposobów na zapłacenie grzywny. Wszystko czego potrzebujesz to gadżet podłączony do Internetu i bankowość internetowa. Po wejściu na swoje konto i wprowadzeniu danych do przelewu (numer konta, kwota) pozostaje tylko potwierdzić płatność.

Zapewne wiesz, że policja od czasu do czasu korzysta z mobilnych terminali płatniczych. Jeśli więc często korzystasz z karty płatniczej, możesz uiścić opłatę w radiowozie. Płatność gotówką też jest opcją, ale trzeba mieć odpowiednią kwotę na wyciągnięcie ręki.