RSS
Close
jazda w zimie

Czy można jeździć na oponach letnich zimą?

Wymiana opon z letnich na opony zimowe wiąże się z dodatkowymi kosztami, zwłaszcza jeśli opony zimowe wymagają wymiany na nowe. Dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy można jeździć zimą na oponach letnich? Z prawnego punktu widzenia taka sytuacja jest dozwolona – kierowca nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, a policja nie może wystawić mandatu za jazdę na oponach letnich zimą.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg i utraty przyczepności, co może doprowadzić do groźnego wypadku. Opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która zachowuje swoje właściwości i odpowiednią sztywność nawet przy niskich temperaturach.

Niestety opony letnie zimą stają się zbyt sztywne, co negatywnie wpływa nie tylko na przyczepność (a w końcu opony są jedynym punktem styku auta z nawierzchnią!), ale też na działanie wszystkich układów wspomagania kierowcy, które wpływają na bezpieczną jazdę. Dodatkowo zimówki mają głębszy i inaczej wykonany bieżnik, dzięki czemu opona dobrze radzi sobie nawet na ośnieżonej, śliskiej nawierzchni. Dlatego na oponach nie warto oszczędzać, a lepszym wyborem będą nawet tanie opony zimowe niż wysokiej jakości opony letnie.